Hakkımızda

Bazı şeyler yapılmıyorsa ya da eksik yapılıyorsa, bu, ille de, o işte bir kasıt olduğu anlamına gelmez. Belli bir yönde hareket etmesini istediğimiz kişilerin, vizyon, bilgi yetersizliğinden de kaynaklanıyor olabilir. Araştırmalar, kanıta dayalı bilgiler, vizyon oluşumuna yardım eder. Politikalar ve uygulamalar vizyondan sonra gelir. Vizyon genişse, politika ve uygulamalar da ona göre olur. İnsani Gelişme sitesinin amacı, tam da bu. Kalkınma konusundaki vizyonun genişlemesine katkıda bulunmak.

İnsani Gelişme sitesi, ‘kalkınma’nın dünyanın genelinde ve Türkiye’de, zenginlikten, yollardan, köprülerden, binalardan ve cep telefonlarından ibaret görüldüğü bir zamanda kuruldu. Günümüzde, büyüme oranları, ticaret hacimleri, gayrisafi milli hasılalar, kalkınmanın aslında ne için, kimin için olduğu gerçeğini ne yazık ki gölgeliyor.

Bu site, dünyada son 25 yıldır klasik kalkınma anlayışına alternatif olarak geliştirilen İnsani Gelişme yaklaşımına ışık tutmak, çevremizde ‘gelişme’ gibi gözüken değişimlere bir de insani açıdan bakmak amacıyla kuruldu. Sitede İnsani Gelişme alanında bugüne kadar kaydedilen gelişmelere yer veriliyor, yabancı kaynaklarda bulunan birçok görüş ve makale konunun daha iyi anlaşılabilmesi için Türkçe olarak yayımlanıyor.

2008 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP öncülüğünde hazırlanan ‘Türkiye’de Gençlik’ konulu Ulusal İnsani Gelişme Raporu’nun başyazarı olan ve çeşitli üniversitelerde İnsani Gelişme dersleri veren Aygen Aytaç, bu siteyi, ekonomiden bilişim teknolojilerine, gençlikten, sosyal politikalara kadar birçok alandan uzmanın desteğiyle kurdu. Zira, İnsani Gelişme, çok yönlü bir yaklaşımı gerektiriyor.

Site, ekonomi, siyaset, sosyoloji, hukuk, iletişim gibi alanlarda okuyan, araştırma yapan üniversite öğrencileri kadar, kalkınma alanında çalışan politika yapıcılara, yürütücülere ve sivil toplum kuruluşlarına destek olmak, kullanıcıların vizyonlarının genişlemesine katkıda bulunmak amacıyla, herkesin anlayabileceği şekilde, sade bir dille hazırlanıyor.

Siteye, siz de yazı ve görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz. Bize ulaşmak için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Sitede kullanılan tüm bilgilerin kaynakları büyük bir titizlikle belirtilmektedir. Kaynağı belirtilmeyen diğer tüm yorum ve düşünceler yazarlarına aittir, her hakkı saklıdır; ancak kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.